Celostní medicína >> Strava

Strava

„Ať je potrava vaším lékem a lék vaší potravou!“
Hippokrates

O stravě bylo napsáno a řečeno mnoho – často velmi protichůdného. Nejsem zastáncem nějakého životního (stravovacího) stylu, kterého bych se chtěla křečovitě držet, protože vím, že každý člověk je originál a co pomůže jednomu, nemusí sedět druhému. Navíc chci jíst, abych žila a ne žít, abych jedla.

Jsou různé stravovací školy a dietní opatření, které mohou vést k uzdravování zcela odlišným způsobem: vegetariánství – vyloučení živočišné stravy, vitariánství - syrová strava, strava podle krevních skupin, ajurvédská strava atd. Každá pozitivní, byť drobná změna v jídelníčku může časem přinést velký posun směrem ke zdraví.

Hans Günter Berner v knize „Hladovění nad plným hrncem“ vykresluje člověka, který se cpe, tloustne, ale přesto umírá na nutriční podvýživu. Vyčerpaná půda živí „hladové” plodiny. Ty zase sytí nás, a proto i přes nadměrnou hmotnost našeho těla můžeme trpět a umírat hlady.

Jedna švýcarská studie srovnává obsah minerálů a vitaminů v některých druzích ovoce a zeleniny v rozmezí méně než 20 let (r. 1985, 1996, 2002). Pokles minerálů a vitaminů v jednotlivých plodinách činil od 12 do 95%, v průměru 57%. Výsledky jsou alarmující.

Protože víme, jakým způsobem ovlivňuje naše zdraví či nemoc strava, lze touto „jednoduchou“ cestou, kterou máme všichni k dispozici, pozitivně ovlivnit náš zdravotní stav až k vyléčení. Pokud je organismus vážně nemocný, musí být stravovací změny radikální, aby pomohly uskutečnit to, k čemu je strava předurčená – detoxikovat organismus, vyživovat ho a dodávat mu energii.

Aby nám naše tělo mohlo dobře sloužit, musí udržet v rovnováze své vnitřní prostředí – pH krve a tělních tekutin (poměr kyselin a zásad. pH krve se pohybuje kolem 7,4), musí mít dostatek minerálů, vitaminů, enzymů potřebných pro trávení a všechny biochemické děje atd.

Protože naše současná strava je převážně kyselinotvorná (cukr, mléčné výrobky, bílá mouka – pečivo, maso), organismus se snaží vyrovnávat překyselení organismu tím, že bere z kostí, zubů, vlasů … minerály, které mají kyseliny neutralizovat. Vzniklé soli pak ukládá do kloubů, svalů a různých orgánů, čímž vznikají kloubní potíže, ledvinné a žlučníkové kameny atd. Minerály odebrané z kostí umožňují vzniku osteoporóze …

Chceme-li organismus „léčit“ – uvést zpět do rovnováhy, měla by v našem jídelníčku převládat strava zásadotvorná: ovoce, zelenina, semínka, „živým způsobem“ zpracované obiloviny – vše převážně v syrovém stavu.

Teplotou nad 45°C se ničí enzymy. Vařením se živá strava stává mrtvou, okyseluje tělo, které zužitkuje z vařené stravy jen malé procento živin, ostatní se rozkládá ve střevech na toxiny a ty se ukládají do kloubů a orgánů. Acidita umožní přítomnost a rozmnožení patogenních mikrobů, virů, plísní, vzniku zánětů a následně nádorů.

Syrovou stravu zužitkuje organismus cca z 95%. Jsou v ní zachovány potřebné enzymy, působí zásaditě. V zásaditém prostředí nevznikne zánět ani nádor, naopak živá strava pomáhá organismus detoxikovat, živit a dodávat energii.

Co tedy jíst?

Ideální jídelníček by měl zahrnovat z 80% čerstvé syrové ovoce, zeleninu, byliny, mořské nebo sladkovodní řasy a semena. Tyto potraviny mají nejvyšší nutriční a energetickou hodnotu. Náš trávicí systém zpracovává ovocnou vlákninu nejsnadněji, ovoce dodává našemu tělu více energie, je proto vhodné při oslabení nemocí (ideálně čerstvé ovocné šťávy). Zelenina má víc minerálů, chlorofylu a aminokyselin, které jsou nutné pro regeneraci těla.

V letech 1983-1993 provedli T.Collin Campbell se svým synem Thomasem M. Campbellem za podpory Číny největší výživovou studii u více než 6000 dospělých jedinců a jejich rodin, která srovnávala stravu západního člověka (v USA, tedy podobnou nebo totožnou s naší stravou) a stravu čínského venkova, která byla téměř 100% rostlinná. Srovnávaly stravu a jejich vliv na výskyt nemocí. Výsledky (více než 8000 závěrů) byly nečekané a ohromující.

Rostlinná strava čínského venkova byla kaloricky hodnotnější. Obsahovala stejné množství bílkovin - rostlinného původu, zatímco západní strava z 80% živočišného původu. Tělesná hmotnost (srovnání BMI) bylo u čínského obyvatelstva nižší. Jejich strava neobsahovala cholesterol, méně tuků, zato mnohem víc minerálů a vitaminů. Co však bylo nejzajímavější, že lidé čínského venkova netrpěli žádnými civilizačními chorobami jako je hypertenze, cukrovka, ischemická choroba srdeční, rakovina atd.

Správně tedy tvrdí zkušený lékař Dr. Edward Howell, který mnoho let úspěšně léčil převážně ovocnými a zeleninovými šťávami, že „Bez ohledu na to, z jakého úhlu se díváme na zdraví a nemoc, dospějeme pokaždé k závěru, že nemoc je stejně stará jako kuchařské umění.“

Pro mnohé z nás mohou být informace ohledně stravy a nemocí povzbuzením, ale též zdrojem úzkosti a bezradnosti, co tedy jíst. Velkými stravovacími pomocníky mohou být zelené potraviny (zelený ječmen a sladkovodní řasa chlorella). Díky nim nemusíme stát bezradně nad svým jídelníčkem ani věnovat nadměrný čas, energii a finance a shánět na náš stůl to nejkvalitnější a „zaručeně zdravé“, protože to v mnoha případech ani nelze. Řešením špatných stravovacích návyků či nekvalitní stravy nemusí být ani kombinace mnoha potravinových doplňků, ale konzumace zelených potravin, které je mohou dokonale nahradit. Ideální obsah i poměr v nich obsažených látek včetně výborné snášenlivosti jsou základem jednoduchého a dlouhodobého užívání. Jak říká Václav Rathouský, majitel firmy Green Ways, která Zelený ječmen a Chlorelu prodává: „Zelené potraviny nejsou zelenině nadřazeny svojí podstatou, ale svojí praktičností. Jezme je pouze tehdy, když na našem talíři není něco v pořádku, tzn. pořád.“ Detoxikací organismu a doplněním potřebných živin mohou zelené potraviny pomoci nastartovat samoléčebné uzdravovací procesy. Že to umí, dosvědčují četné zkušenosti mnohých lidí. Po velkých zdravotních problémech, které dlouhodobě snižovaly kvalitu jejich života a vyžadovaly finančně náročnou lékařskou péči, se mohou radovat ze života a po přestálém utrpení a zkouškách vykonat ještě mnoha dobra pro sebe i druhé.

Zásady zdravé výživy podle T. C. Campbella:

  • Celek je víc než součet složek (živiny z naší potravy se zapojují do soustav chemických reakcí organismu a společně vedou ke zdraví).
  • Vitaminové doplňky nejsou univerzálním prostředkem pro zdraví (izolace jednotlivých živin nevede ke stejnému účinku jako přírodní strava)
  • Z rostlinné stravy získáme vhodnějším způsobem mnohem více živin než ze stravy živočišné.
  • Geny samy nemoc nevyvolají. Působí pouze tehdy, jsou-li aktivovány, přičemž výživa hraje klíčovou roli.
  • Zdravá výživa může potlačit nežádoucí účinky škodlivých látek.
  • Stejná výživa, jež chrání před vznikem a rozvojem nemocí, je může v pozdějších stádiích zastavit nebo vyléčit.
  • Výživa, která je prospěšná u jedné chronické nemoci, podporuje zdraví ve všech oblastech.

Odkazy

skola-zive-stravy.jpg, 15kB
  • Anna Hýžová: Škola živé stravy (kniha)
  • Anna Hýžová: Živá strava (www)
  • Anna Hýžová: Živá strava - recepty (www)
  • Robert S. Morse: Zázračná detoxikace (Syrová strava a byliny pro dokonalou buněčnou regeneraci), Eminent 2006
  • Dr. Edward Howell: Enzymová výživa (Zdraví, vitalita, dlouhý život), PRAGMA 2007
  • T. Colin Campbell Ph.D. a Thomas M. Campbell, M.D.: Čínská studie (Výživa jako základ uchování a zlepšení zdraví, tělesné kondice i dušeních schopností. Největší dietologická studie všech dob. V USA oceněná jako Kniha roku)